Udostępnij

W internecie krąży sporo memów pod tytułem – polska myśl szkoleniowa. Prześmiewczy, przerysowany, kpiący ton jest nierzadko zwykłą i brutalną rzeczywistością. Brakowało rzetelnej wiedzy, ugruntowanych systemów i modeli zachowań, opartych na dowodach naukowych. Sport przez długi czas był ograniczany wyłącznie do fizyczności. Zupełnie niesłusznie. Psychika i mentalność były traktowane po macoszemu, ale to się na szczęście zmieniło. Na szczęście pojawił się również poradnik pozytywnego trenera, który wypełnia kolejną lukę merytoryczną.


Zmiana jest zresztą słowem kluczem. Nie ma gorszej postawy niż hipokryzja trenera, który wymaga od swojego zawodnika progresu i postępów, podczas gdy sam stoi intelektualnie w miejscu. Ten dysonans poznawczy jest swoistym samobójstwem rozwojowym dla całego otoczenia.

EDUKACJA POLSKA


Edukacja polska i nie tylko polska jest wyjątkowo bogata w zakazy – nie rób tego czy tamtego, a w zamian nie proponuje zbyt dużej ilości użytecznych wzorców, przykładów czy standardów. I to jest pierwsza wartość poradnika pozytywnego trenera, ponieważ zawiera on w sobie bogactwo opisanych zachowań, do których warto dążyć z perspektywy Trenera. Nadaje im systematyczny kierunek i kurs rozwojowy. Doceniam tutaj precyzję w definiowaniu tych zachowań, które mogą być pomocne dla Trenera. Prostota pozwala na łatwe wdrożenie w zasadzie od zaraz zaprezentowanych metod.


Lubię w treści poradnika wyraźne i szczegółowe granice – co robić, czego nie robić i na czym się koncentrować. Ten filtr poznawczy porządkuje uwagę Trenera. Nie potrzebuje on się posiłkować intuicją, kiedy może zrobić coś najpierw świadomie, a później tę kompetencję zautomatyzować do pożądanego poziomu.

POSTAWA DOROSŁEGO


Szanuję również literaturę, która buduje u ludzi postawę dorosłego, a więc zaangażowanego w życie i odpowiedzialnego człowieka. Przygotowanego nie tylko do odgrywania jednorazowej roli ale wielu, bo sport w moim poczuciu to jedna z przygód życiowych, która kiedyś się kończy. Nabyte w sporcie kompetencje mogą pięknie rozkwitać w późniejszych etapach życia.


To, co bije z tej książki to bezcenne doświadczenie i uważność na to, że zawodnik jest najpierw człowiekiem, a dopiero później sportowcem. Stąd traktuję ten tytuł jako integralnie wpisujący się w bliską mi sentencję mądrego rozwoju osobistego.

MODEL i7W


Model i7W jest strukturą ciekawą, naturalną, uporządkowaną. Na moje oko pozwalającą zbudować spójną postawę wielowymiarowego i kompletnego trenera, edukatora i mentora. Dbającego nie tylko o rozwój fizyczny, ale dodatkowo mentalny oraz duchowy. Model i7W to również potencjał, który będzie zgodnie z zapowiedziami rozwijany i udoskonalany, a to jeszcze bardziej wzbogaci mentalność ludzi sportu.


Trenerze! Tak zupełnie po ludzku, jeżeli dążysz do mistrzostwa w roli Trenera, to ta pozycja jest obowiązkowa. Konieczne jest również wdrażanie zaleceń w życie. Teoria bez praktyki pozostaje jedynie informacją. Zmiana myślenia nie zawsze oznacza zmianę działania.


Autorów znam osobiście, a to jest duża wartość, ponieważ mogłem zweryfikować wiarygodność prezentowanej przez nich wiedzy zawartej w poradniku pozytywnego trenera, w praktyce. Jeżeli chcesz zbudować przewagę swoich zawodników – zacznij od siebie. Bądź wzorem, przykładem i pierwowzorem.

Autorzy! Kapitalna robota!

Tagi

Znajdź mnie na social media

Komentarze wyłączone