Udostępnij

Kolejny raz po 30 km coś się ze mną dzieje nie tak. O co chodzi? Przecież miałem doskonały obóz przygotowawczy, fizycznie czułem się świetnie, dobrze się prowadziłem, dbałem o dietę, wysypiałem się i porażka. Kompletnie nie wiem co się stało.

Wbrew pozorom dość często spotykam się z takim opisem problemów wśród biegaczy amatorów. Badwater, Spartathlon, Ironman, Ultramaratony, maratony, biegi górskie to zawody, w których bierze udział co raz więcej ambitnych biegaczy amatorów. Okazało się, że amatorska kariera może przynosić równie dużo satysfakcji co zawodowa.

AMATORZY TUŻ ZA ZAWODOWCAMI

Zawodowcy już w pełni korzystają z psychologów sportowych. Dbają a każdy możliwy aspekt fizyczny i psychologiczny w obliczu narastającej konkurencji, gdzie liczy się każdy aspekt. Jednakże amatorzy gonią ich niezwykle szybko. Ich obozy przygotowawcze stają się niezwykle podobne do osób żyjących ze sportu. Może nawet czasami trudniejsze bo oprócz treningu mają na karku pracę na etacie.

Ta zacierająca się granica między zawodowcami, a amatorami powoduje, że korzystają oni z tych samych, profesjonalnych narzędzi. I świetnie. Im więcej rzetelnej wiedzy i przygotowania, tym większa szansa na sukces sportowy.

KONKRETNE UMIEJĘTNOŚCI DO WYĆWICZENIA

Notuję co raz więcej przypadków, gdy zgłaszają się do mnie amatorzy chcący zadbać o swoje przygotowanie psychologiczne. Są to momenty, w których już kilka razy byli świetnie przygotowani fizycznie, ale nie realizowali swoich celów pomimo, że były realne do osiągnięcia.

Namawiam ich do pracy nad psychiką nie tylko w momencie kryzysu, ale w trakcie całych przygotowań. Pewność siebie, wysoka motywacja, odporność na stres, koncentracja, uważność, to takie same umiejętności do wytrenowania jak wytrzymałość czy siła fizyczna.

Dodam, że te umiejętności to zachowania i postawa, którą można wykorzystać nie tylko w sporcie, ale też z powodzeniem spożytkować w innych dziedzinach życia. Uczymy się w szkole całej masy nieprzydatnych informacji, ale brak nam chociażby kompetencji radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych.

Specjalistyczna wiedza i umiejętności są już dostępne w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Można zapisać się na wygodne, weekendowe szkolenie lub indywidualnie popracować z psychologiem sportu.

Tagi

Znajdź mnie na social media

Komentarze wyłączone