Udostępnij

W świecie sportu, utrzymanie świadomości i skupienia na bieżącym momencie jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników. Niestety, wielu zawodników ma trudności z utrzymaniem tego stanu obecności. Ich umysł błądzi w przeszłości lub przyszłości, co prowadzi do utraty koncentracji i wpływa negatywnie na ich efektywność w wykonywaniu zadań sportowych.

Kiedy twoje myśli dryfują w przeszłość, możesz zacząć zastanawiać się, co mogłeś zrobić inaczej, czy nie popełniłeś błędów w przygotowaniach, lub czujesz się przytłoczony przez uczucia związane z porażkami lub niepowodzeniami. To naturalne, że analizujesz przeszłe wydarzenia, ale niezależnie od tego, jak wiele czasu spędzasz na rozmyślaniu nad przeszłością, nie jesteś w stanie cofnąć czasu i naprawić tego, co już się stało. Skupienie na przeszłości odwraca twoją uwagę od bieżącego momentu i pochłania twoją energię, która mogłaby być wykorzystana do skupienia się na aktualnym zadaniu w sporcie.

Z drugiej strony, myśli skierowane w przyszłość mogą prowadzić do niepokoju i niepewności. Skupiasz się na wynikach, na tym, co może się wydarzyć, a to może cię zablokować i spowodować, że wykonanie zadania staje się trudniejsze. Twój umysł zajmuje się przewidywaniem, planowaniem i spekulowaniem, a to utrudnia ci bycie obecnym i podejmowanie świadomych decyzji w danym momencie.

Co więc robić?

Aby przeciwdziałać tym problemom i zwiększyć naszą koncentrację na bieżącym momencie, istnieje wiele skutecznych strategii. Jedną z nich jest praktyka uważności, czyli świadomej obecności. Poprzez ćwiczenia, możesz nauczyć się kierować uwagę na teraźniejszy moment, zauważać swoje myśli i emocje, ale nie zatracać się w nich. Możesz nauczyć się też akceptacji tego, co się dzieje w tobie, bez oceniania siebie. Bardzo lubię tę strategię.

Inną skuteczną techniką jest wykorzystanie oddechu jako punktu odniesienia. Skoncentrowanie się na oddechu pomaga skupić uwagę na bieżącym momencie, a jednocześnie uspokaja umysł. Możesz skupić się na odczuwaniu wdechu i wydechu, stając się świadomymi każdego oddechu, co pomaga być bardziej obecnym i skupionym.

Dodatkowo, ważne jest, aby mieć jasno określone cele i zadania sportowe. Wyraźnie zdefiniowane dają nam punkt odniesienia i skupienie. Kiedy masz wyraźne zadanie przed oczami, łatwiej jest skoncentrować się i zignorować wszelkie rozpraszające myśli.

Korzystne jest również wypracowanie rutyn i rytuałów przed wykonaniem zadania sportowego. Rytuały mogą pomóc w wejściu w odpowiedni stan umysłu i przygotowaniu się do działania. Mogą to być specyficzne czynności, oddechy, afirmacje lub wyobrażenia, które pomagają wejść w odpowiednią mentalną postawę i skoncentrować się na bieżącym momencie.

Kontrola odwracających uwagę bodźców zewnętrznych również jest kluczowa. W sporcie istnieje wiele czynników zewnętrznych, które mogą odwracać twoją uwagę, takie jak hałas publiczności, komentarze konkurentów czy bodźce wizualne. Umiejętność skoncentrowania się na tym, co jest istotne w danym momencie, pomaga zignorować te rozpraszające elementy i utrzymać skupienie na zadaniu.

Wreszcie, ważne jest systematyczne trenowanie umysłu i koncentracji poprzez regularne ćwiczenia. Podobnie jak w przypadku treningu fizycznego, umysł również wymaga regularnej praktyki, aby wzmacniać swoje zdolności koncentracji. Możesz wykorzystać różne techniki, takie jak medytacja, wyobrażenia, powtarzanie afirmacji czy ćwiczenia uważności, aby rozwijać zdolność do utrzymywania świadomości i skupienia w sporcie.

No dobrze, to jakieś ogóły, a gdzie konkrety?

Napiszę wprost, że konkrety znajdziesz w mojej książce „Koncentracja w sporcie”. Będzie dostępna już za moment.

Utrzymanie świadomości i skupienia na bieżącym momencie jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w sporcie. Poprzez praktykę mindfulness, wykorzystanie oddechu, ustalenie celów, rutyn i rytuałów, kontrolę bodźców zewnętrznych oraz regularne ćwiczenia umysłu, możesz zwiększyć swoją zdolność do efektywnego działania w obecnym momencie i osiągnięcia lepszych wyników sportowych.

Tagi

Znajdź mnie na social media

Komentarze wyłączone