Udostępnij

To oczywiste pytanie, które nasunie się wielu osobom zastanawiającym się nad współpracą zdalną z psychologiem sportowym. Być może obawiasz się że sesje zdalne będą mało wartościowe, ponieważ nie mają bezpośredniego kontaktu? Zastanawiasz się – jak rozmawiać o rzeczach intymnych z osobą, która jest za szybą? Jak ogarnąć to technicznie? Czy możliwe jest pomaganie online? Jak to wygląda? A być może myślisz – mój głos brzmi nienaturalnie przez mikrofon i nie lubię siebie na kamerze…

Sesja online jest tym samym co spotkanie osobiste, tylko używamy do rozmowy komunikatora z kamerką – WhatsApp, Messenger, ZOOM lub Teams. Moje dotychczasowe doświadczenie mówi mi, że nie ma żadnej różnicy w jakości pracy pomiędzy wirtualną rzeczywistością, a osobistym spotkaniem, choć oczywiście widzieć się na żywo jest po prostu fajnie. Specjalnie sięgnąłem jeszcze do badań w tym względzie. Naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie, Cambridge i Zurychu podpowiadają, że współpraca online jest tak samo skuteczna jak sesje z psychologiem prowadzone w gabinecie stacjonarnym.

Poniżej zapisałem najczęstsze obawy, pytania i wątpliwości, a w dalszej części daję wskazówki i podpowiedzi, abyś czuł się maksymalnie komfortowo i bezpiecznie.

Nie wiem czy ogarnę to technicznie?
Obawiam się, że zostanę podsłuchany przez innych
Nie lubię siebie w kamerze
Ekran laptopa, smartphona, tabletu nie zastąpi człowieka na własne oczy
Wolę rozmawiać w gabinecie
Jakie są korzyści z sesji online?

Nie wiem czy ogarnę to technicznie

W pełni pomagam przygotować się do spotkania technicznie. Dbam o Ciebie tak jakbyś był na spotkaniu w moim gabinecie. Przed sesją dostaniesz przewodnik do obsługi technicznej spotkania, wskazówki oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Jak tylko się połączymy sprawdzę czy dobrze się widzimy, słyszymy. Na bieżące trudności będę reagował od razu. Możesz być spokojny, robiłem to wiele razy.

Obawiam się, że zostanę podsłuchany przez innych

Moi klienci nieźle sobie z tym radzą. Podzielę się ich rozwiązaniami:

 • Umów się z rodziną, że w trakcie spotkania idą na spacer, zakupy, do kina lub galerii handlowej itp. Itd.
 • Ustal z rodziną, że zagrają w innym pomieszczeniu w pasjonującą grę, obejrzą film, lub inne angażujące czynności.
 • Poproś, aby współlokator ubrał słuchawki i posłuchał muzyki lub obejrzał serial.
 • Gdy mieszkasz w piętrowym domu – ustal, że jesteś na górze, a inni na dole lub na odwrót.
 • Skorzystaj z samochodu, parkingu lub garażu jeżeli masz taką możliwość. Jest jeszcze taras, poddasz lub piwnica.
 • Załóż słuchawki z mikrofonem. Domownicy nawet jak usłyszą Twoją wypowiedź, to nie zrozumieją kontekstu.
 • Niektórzy korzystają z łazienki, a nawet kabiny prysznicowej, którą obwieszają kocem.
 • Skorzystaj z Sali konferencyjnej w pracy. Przyjdź godzinę wcześniej lub zostań dłużej.
 • W ciepłe dni można skorzystać z podwórka, parku lub lasu.
 • Powieś tabliczkę na drzwiach z napisem „UWAGA – dbam o siebie. Jestem w trakcie sesji online. Nie przeszkadzaj”

Nie lubię siebie w kamerze

Jako psychologa sportu interesuje mnie najbardziej nasza rozmowa. Aspekty wizualne schodzą na daleki plan. Na szczęście przychodzi nam również z pomocą aplikacja ZOOM, w której można ustawić twój zmniejszony wizerunek, a na pierwszym planie rozmówcę.

Ekran laptopa, smartphona, tabletu nie zastąpi człowieka na własne oczy

Oglądając filmy na tv przy twoim dużym zaciekawieniu, pewnie dość szybko zapominasz, że jest to tylko historia na ekranie i angażujesz się w filmową opowieść. Bardzo podobnie jest w trakcie sesji online z psychologiem sportu. Co więcej, z każdą kolejną sesją jest coraz lepiej i najpóźniej po kilku sesjach zapomina się kompletnie, że jest to spotkanie przez ekran.

Być może pomoże również przetestowanie połączenia przed spotkaniem z rodziną, przyjaciółmi lub znajomymi. Dzięki temu oswoisz się z tym sposobem rozmowy z drugim człowiekiem.

Wolę rozmawiać w gabinecie

Mój gabinet na Ciebie czeka. Jeżeli potrzebujesz jednak przypisanego miejsca do przeprowadzenia sesji z psychologiem sportowym, możesz wyznaczyć dany fotel z kocem, lub określoną część stołu, z której będziesz korzystać. Możesz w ten sposób przyzwyczaić umysł do tego, że w czasie sesji jest to miejsce do skupienia.

Jakie są korzyści z sesji online?

Wygoda i dostępność – Moi klienci wspominają, że dobrze im się rozmawia z ulubionego fotela, kanapy, pokoju, gdzie mają dostęp do potrzebnych rzeczy. Sesje online są wygodniejsze i bardziej dostępne, ponieważ nie wymagają wychodzenia z domu i dojazdów do gabinetu psychologa sportu. Dzięki temu osoby, które mają utrudniony dostęp do tradycyjnego spotkania ze względu na np. chorobę, mobilność czy odległość, mogą skorzystać z usług psychologicznych bez ograniczeń. Spotkania online cenią sobie osoby, które mają mało czasu, więc oszczędzają go na dojazdach.

 • Oszczędność czasu i pieniędzy – brak konieczności dojazdów do gabinetu i możliwość odbywania sesji online o każdej porze dnia, pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, które można przeznaczyć na inne cele.
 • Wysoka jakość pracy – sesje online odbywają się z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi, które zapewniają wysoką jakość współpracy, taką samą jak podczas sesji tradycyjnych. Dzięki temu można liczyć na równie skuteczne wsparcie jak podczas tradycyjnych spotkań.
 • Większa anonimowość – osoby, które mają trudności z otwarciem się przed psychologiem, mogą poczuć większą anonimowość podczas sesji online, co może ułatwić proces rozwojowy.
 • Łatwiejsze nawiązanie kontaktu – dla niektórych osób, szczególnie dla osób o ograniczonej mobilności, sesja online może być łatwiejsza do zainicjowania i nawiązania kontaktu z psychologiem sportu niż tradycyjne spotkanie.
 • Wspólna praca – dzięki pracy na aplikacjach zdalnych mogę przesłać w trakcie rozmowy potrzebne materiały, treści, które wykorzystamy do pracy. Czasami są to linki do przeczytania, instrukcje, zadania domowe, a najważniejsze jest to, że są one zawsze dostępne w formie online i nawet po latach można do nich wrócić. Podczas sesji korzystamy również z współedytowalnych plików jak Word czy PowerPoint, gdzie zapisujemy ważne informacje dla Ciebie. Widzisz swoje słowa, przekonania i konkretne zadania oraz wnioski po sesji.
 • Sesja w każdym miejscu – internet daje duże możliwości łączenia się z każdego miejsca na świecie. Jedziesz na wakacje? Nie musisz przerywać spotkań ponieważ możemy je zrobić zdalnie. Podobnie, gdy jesteś w podróży, wyjeździe służbowym, zgrupowaniu.

Podsumowanie

Sesja online jest tym samym co spotkanie osobiste, tylko używamy do rozmowy komunikatora z kamerką – WhatsApp, Messenger, ZOOM lub Teams.

Tagi

Znajdź mnie na social media

Komentarze wyłączone