Udostępnij

Doświadczenie mi podpowiada, że aby nauczyć się odpowiedniej koncentracji potrzeba systematyczności, konsekwencji i powtarzalności. Potrzebuje się to stać nawykiem. Doświadczenie mi też mówia, że niestety motywacja wewnętrzna jakoś słabiej działa w tym procesie.

Wykorzystywanie motywacji zewnętrznej może być skutecznym narzędziem w treningu koncentracji.

Ustal karę: Zobowiąż się, że wpłacisz określoną sumę pieniędzy na partię polityczną, którą niespecjalnie trawisz jeżeli nie będziesz trenował koncentracji przez określony czas. Albo, że wpłacisz te pieniądze dla przyjaciela, który będzie mógł wydać je na co chce.

Stwórz harmonogram treningu: Ustal regularny harmonogram treningów koncentracji i traktuj je jako ważne spotkania z samym sobą. Uzyskaj wsparcie i motywację od innych osób, takich jak trenerzy, przyjaciele lub rodzina, którzy będą Cię wspierać i trzymać Cię odpowiedzialnym za realizację treningu.

Korzystaj z technologii: Wykorzystaj różne aplikacje, narzędzia lub zegarki sportowe, które mogą pomóc Ci śledzić postępy w treningu koncentracji. Możesz ustawić powiadomienia i przypomnienia, które przypomną Ci o codziennych treningach i pomogą utrzymać dyscyplinę.

Współzawodnictwo: Wprowadź element współzawodnictwa do swojego treningu koncentracji. Możesz porównywać swoje wyniki z innymi sportowcami, tworzyć wyzwania i rywalizować w zdobywaniu lepszych wyników. To może dostarczyć dodatkowej motywacji i dodać emocji do treningu.

Trening z partnerem: Znajdź partnera treningowego lub grupę osób, które również chcą poprawić swoją koncentrację. Razem możecie motywować się nawzajem, wymieniać doświadczenia i wspólnie pracować nad osiąganiem lepszych wyników.

Świadomość publiczna: Powiedz innym osobom o swoim treningu koncentracji i postanowieniach dotyczących poprawy. Możesz opowiedzieć o swoich celach i planach swoim znajomym, rodzinie, trenerowi lub nawet udostępnić swoje postępy w mediach społecznościowych. Świadomość, że inni wiedzą o Twoich dążeniach, może dodatkowo zmotywować Cię do regularności i wytrwałości w treningu.

Trener lub psycholog sportu: Pracuj z doświadczonym trenerem lub psychologiem sportu, który pomoże Ci w rozwoju umiejętności koncentracji. Trener może dostarczyć Ci wytycznych, udzielić wskazówek i oferować wsparcie podczas treningów. Może Cię również trzymać odpowiedzialnym za regularność treningów i monitorować Twoje postępy.

Świadectwa sukcesów innych sportowców: Znajdź inspirację w historiach sukcesu innych sportowców, którzy osiągnęli wysoki poziom koncentracji i odnoszą znaczące rezultaty. Czytaj ich biografie, oglądaj wywiady i dowiedz się, jak radzili sobie z wyzwaniami związanymi z koncentracją. To może wzbudzić w Tobie motywację i przekonać Cię, że koncentracja ma kluczowe znaczenie dla osiągania sukcesów w sporcie.

Nagrody zewnętrzne: Oprócz wewnętrznej satysfakcji z treningu koncentracji, możesz ustawić nagrody zewnętrzne dla siebie. Mogą to być małe prezenty, wyjścia na ulubione miejsce, weekendowy wypad lub inne przyjemności, które będziesz mógł sobie zafundować po osiągnięciu określonych celów w treningu koncentracji.

Jak nauczyć się pracować z koncentracją? Zobacz moją najnowszą książkę „Koncentracja w sporcie”.

Tagi

Znajdź mnie na social media

Komentarze wyłączone