Udostępnij

Wszyscy wiemy, że całkiem zasadne jest codzienne dbanie o higienę własnego ciała. Mówi się „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Higiena to powtarzalne, rutynowe czynności, które utrzymują nas w równowadze i balansie. Okazuje się, że higiena głowy u sportowca ma również sens przez całą jego przygodę ze sportem, a i po niej również.

To całkiem naturalne, że przy zawodniku trener jest przez całą karierę sportową. Zmienia się co prawda nierzadko, to kto jest tym trenerem, ale sama rola zazwyczaj jest cały czas obecna niezależnie od poziomu zaawansowania i doświadczenia sportowca.

Trudno sobie wyobrazić drużynę piłkarską, która sama się prowadzi i organizuje. Trenerzy przygotowania fizycznego, motoryki, fizjoterapeuci, masażyści, dietetycy wrośli na stałe w wiele sztabów i mało kto wyobraża sobie swój team bez nich.

Dlaczego więc we współpracy z psychologiem sportowym miałoby być inaczej?

Rola psychologa sportowego jest często niedoceniana w świecie sportu, gdzie fizyczne umiejętności i talent są tak często umieszczane na czołowym miejscu. Jednak coraz więcej badań pokazuje, że psychika sportowca jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza, dla osiągnięcia sukcesu. To tutaj wkracza psycholog sportowy – profesjonalista, który może towarzyszyć sportowcom przez całą karierę, wspierając ich w każdym kroku drogi.

Psychologia sportu to dziedzina, która koncentruje się na zrozumieniu i poprawie aspektów mentalnych związanych ze sportem. W praktyce, praca psychologa sportowego często polega na pomocy sportowcom w radzeniu sobie z presją, zwiększaniu koncentracji, poprawie samopoczucia czy radzeniu sobie z porażkami.

Początek

Wczesne etapy kariery sportowej mogą przynieść ze sobą wiele wyzwań, od radzenia sobie z presją związaną z oczekiwaniami, przez lęk przed porażką, aż po presję związaną z koniecznością pogodzenia sportu ze szkołą lub innymi zobowiązaniami. Psycholog sportowy może pomóc młodym sportowcom nauczyć się radzić sobie z tymi wyzwaniami, dzięki czemu mogą oni osiągnąć swój pełen potencjał zarówno na boisku, jak i poza nim. Co więcej, dostarcza niezbędnej wiedzy i instruktażu, jak przejść przez wyzwania, z którymi będzie się mierzył młody zawodnik.

Środek

Podczas szczytu kariery sportowej, presja związana z konkurencją jest często intensywna. Tutaj, psycholog sportowy może pomóc sportowcom skoncentrować się na tym, co jest pod ich kontrolą, zamiast skupiać się na czynnikach zewnętrznych, które mogą wywoływać stres. Techniki relaksacji, afirmacje i trening mentalny mogą pomóc sportowcom utrzymać spokój umysłu, nawet podczas najważniejszych zawodów.

Koniec

Kiedy nadejdzie czas na zakończenie kariery sportowej, sportowcy mogą znaleźć wsparcie u psychologa sportowego, aby pomóc im przejść przez ten trudny proces. Przejście na emeryturę sportową może być stresujące i pełne niepewności, a psycholog sportowy może pomóc sportowcom przygotować się na te zmiany i znaleźć nowe cele poza sportem.

Psycholog sportowy to nie tylko profesjonalista, który pomaga sportowcom radzić sobie z presją i stresem. To też osoba, która pomaga im rozwijać umiejętności, które będą im służyć przez całe życie, zarówno na boisku, jak i poza nim. Dlatego współpraca z psychologiem sportowym może być kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu przez sportowca, niezależnie od etapu kariery, na którym się znajduje.

Pamiętaj, że nie ma znaczenia, czy jesteś na początku swojej drogi sportowej, czy na szczycie swojej kariery – wsparcie psychologa sportowego może przynieść korzyści na każdym etapie. Jak powiedział słynny trener koszykówki, Phil Jackson: „Sport to duży biznes. Ale w głębi duszy, to nadal tylko gra. I jak przy każdej grze, najważniejsza jest psychika.”

Profilaktyka, a nie leczenie

Chcę obalić jeden z mitów, który nieustannie krąży, że do psychologia wtedy, kiedy są jakieś problemy. Otóż do psychologa sportowego warto przychodzić, żeby się rozwijać i unikać problemów w przyszłości. Profilaktyka jest zdecydowanie sensowniejsza, niż reagowanie na kipiące już trudności, które trudno jest powstrzymać.

Tagi

Znajdź mnie na social media

Komentarze wyłączone