fbpx


Psychologia sportu

Psychologia i sport

To dla mnie wyjątkowy obszar pracy z ludźmi ponieważ sam jestem aktywnym sportowcem. Wygrywałem i ponosiłem porażki. Miewałem różne poziomy motywacji. Odczuwałem pozytywne i negatywne stany emocjonalne. Była koncentracja jak i czasami jej brakowało. Słowem, chcę napisać, że znam sport z różnych stron. Korzystam z tego doświadczenia we współpracy z zawodnikami.

Moją misją jest wzbogacenie sportowców – zarówno zawodowców, jak i amatorów o kompetencje psychologiczne, które w tak rywalizacyjnym świecie sportu robią różnicę.

Wyznaję ideę: najpierw człowiek, potem sportowiec.

Nad czym możemy popracować?

O sportowych rezultatach w dużej mierze decyduje stan umysłu i zarządzanie jego działaniem.
Skuteczne przygotowanie psychologiczne może być przyczyną sukcesu lub porażki.

Opanować swoje emocje

Poprawić koncentrację uwagi

Zwiększyć pewność siebie

Polepszyć komunikację

Porozmawiać przy kawie

Po co pracować z psychologiem sportu?Zdecydowałaś się na współpracę
z psychologiem. Co byś powiedziała innym zawodnikom, którzy wahają się przed decyzją
o podobnej współpracy?

Nie wiem, z czego wynikają ich wahania, ale uważam, że nie mają nic do stracenia. Gdy zaczynałam przygodę z psychologami, nie od razu trafiłam na taką osobę, która w pełni mi pomagała. Też musiałam zebrać w tym względzie doświadczenie. Myślę, że jeśli ktoś jest świadomy tego, jak ważna jest ta mentalna część gry, jak duży ma to wpływ na wykonanie, to zrobi wszystko, by sobie pomóc. Ważne, by w Polsce nie było takiego przekonania, że psycholog jest tylko dla ludzi, którzy mają problemy, bo jest także dla tych, którzy chcą się rozwijać. Moja rada jest taka, żeby spróbować i zobaczyć, jaki to przyniesie efekt. Sprawdzić, jak to działa.

źródło: sport.pl

Iga Świątek – zwyciężczyni Roland Garros 2020

Dlaczego psychologia sportu?

Jest rok 2012. Letnie igrzyska olimpijskie w Londynie. Konkurencja rzutu młotem. Paweł Fajdek, jeden z faworytów do medalu olimpijskiego pali wszystkie trzy próby. Debiut Olimpijski nie wyszedł. Tak czasami się zdarza. Rok później w Moskwie zdobywa bezkonkurencyjnie złoto mistrzostw świata. Następne lata będzie dominował na zawodach rzutu młotem.

Przychodzi rok 2016. Igrzyska Olimpijskie w Rio. Złoto wydaje się w zasadzie formalnością, choć w pamięci są trzy spalone próby z Londynu. Nic nie wskazuje na inny scenariusz, szczególnie, że przemawiają za nim fakty bowiem Fajdek startował w 2016 roku w 11 mityngach i wszystkie wygrał. Oddał wówczas na zawodach 44 czyste rzuty, tylko raz, raz jeden, rzucił mniej niż odległość, która zapewniała awans do finału. Miał 10 najlepszych rzutów w tym roku.

Przychodzą kwalifikacje olimpijskie. Pierwszy rzut spalony, drugi 71,33 m – odległość, którą osiągnąłby na treningu kręcąc w drugą stronę, i na koniec – już z paniką w oczach – 72.00 m.

Jak wyjaśnić, że zawodnik klasy arcymistrzowskiej rzuca o blisko 10 metrów mniej? Można wytłumaczyć to tylko psychiką.

Przykład Pawła Fajdka jest dla mnie znakomitą recenzją – dlaczego warto pracować nad własną psychiką również w sporcie. Zawodowcy tacy jak Robert Lewandowski, Adam Małysz, Usain Bolt, Kamil Stoch, Krzysztof Włodarczyk, Mateusz Gamrot od lat pracują lub pracowali z psychologami sportowymi. Dziś wiedza z zakresu psychologii może pomóc nie tylko profesjonalistom, ale i amatorom aktywności fizycznej, do czego gorąco zachęcam!

Zapraszam cię do współpracy ze mną. Zadbaj o swój komfort psychiczny w sporcie.

Z kim współpracuję?

Aby wygrywać, lub czynić postępy w sporcie nie wystarczy już dzisiaj tylko trenować fizycznie. Fundamentalnego znaczenia nabiera sfera psychiki, która pozwala wytrzymywać trudy wysiłku fizycznego. Co więcej, nabyte i ukształtowane kompetencje psychologiczne w sporcie dają bezpieczną platformę, na której możemy zbudować satysfakcjonujące życie na wielu poziomach, również tym prywatnym.

Mam pełną świadomość z jakimi problemami spotykają się zawodnicy. Wahająca się motywacja, znużenie, problemy z koncentracją, brak pewności siebie, przygniatające emocje, presja wewnętrzna i zewnętrzna, porażki. To naturalne problemy, z którymi na szczęście można sobie poradzić za pomocą konkretnych narzędzi. Podobnie jak w treningu fizycznym potrzebna jest systematyczna praca.

Przygotowanie psychologiczne jest tym samym podstawą, na której budują się sportowe osiągnięcia.

Podczas współpracy skupiam się na budowaniu świadomości, szukaniu rozwiązań i treningu potrzebnych umiejętności. Ważne jest dla mnie stwarzanie bezpiecznej i ekologicznej przestrzeni z zawodnikiem. Tylko w takiej można się spójnie i harmonijnie rozwijać.

Najwięcej doświadczeń mam w pracy z biegaczami oraz triathlonistami, którzy w trakcie okresów przygotowujących ich od strony fizycznej, chcą również zadbać o stronę mentalną. Współpracuję również z zawodnikami MMA, piłkarzami nożnymi i piłkarzami ręcznymi.

Być może odnalazłeś w powyższym opisie przestrzeń do pracy ze mną dla siebie. Skontaktuj się ze mną.

Mam ogromny szacunek dla pracy sędziowskiej w sporcie. Presja z jaką spotykają się arbitrzy nierzadko sięga zenitu. Praktycznie w każdym meczu zawodnicy komentują, kwestionują i podważają decyzje sędziów. Do tego dochodzą kibice, sztaby szkoleniowe, media. W tym wszystkim sędziowie potrzebują zachować uważność, koncentrację, spokój, podejmować szybkie i trafne decyzje, przeciwstawiać się presji i perswazji innych oraz odpowiednio reagować na sytuację na boisku.

Sędziowie podobnie jak sportowcy potrzebują wypracowania odpowiednich kompetencji psychologicznych, które będą im pomagały w jak najlepszym wypełnianiu roli ale również pozwalały na odczuwanie przyjemności oraz poczucia sensu z wykonywanego zawodu.

Zatem jeżeli jesteś sędzią to wesprę Cię w budowaniu potrzebnych Tobie kompetencji społecznych.

Jesteś mendżerem pracującym w klubie sportowym? Zastanawiasz się jak dotrzeć do swojego zespołu? Pojawiają się problemy i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić? To dość naturalne pytania. Choć bardzo byśmy chcieli posiadać wszystkie rozwiązania to jednak tak nie jest. Warto, aby menedżer sportowy był wyposażony w wiedzę i umiejętności psychologiczne z zakresu współpracy z grupą. Dzięki temu jest w stanie dotrzeć do głębszych pokładów motywacji, która jest niezwykle potrzebna do osiągania mniejszych i większych sukcesów.

Aby budować odpowiednie programy szkoleniowe i rozwojowe dla sportowców lub rozwiązania systemowe z poziomu instytucji potrzeba celowej i dobrze ugruntowanej wiedzy w jaki sposób funkcjonują sportowcy na poziomie psychologicznym. Dostarczam takiej wiedzy za pomocą konkretnych szkoleń i indywidualnych konsultacji. 

Skontaktuj się ze mną proszę jeżeli chcesz żebym poprowadził dla Ciebie szkolenie lub wykład z zakresu psychologii sportu.

Współpracuję z

Umów się łatwo na sesję indywidualną

Szkolenie – jak być zmotywowanym do uprawiania sportu?

Unikatowa oferta edukacyjna z zakresu motywacji dla zawodników, którzy chcą popracować nad własną motywacją do aktywności fizycznej.

Formularz kontaktowy