Udostępnij

Usłyszałeś o psychologu sportowym i zastanawiasz się co on właściwie robi? Czym się zajmuje? Jak może pomóc Tobie lub bliskiej Ci osobie? To dość naturalne pytania, na które będę chciał odpowiedzieć w tym wpisie w zrozumiały sposób.

psycholog sportowy co robi

W świecie sportu, nie tylko fizyczne zdolności liczą się w osiąganiu sukcesu (jakkolwiek go definiować). Psychika sportowca odgrywa równie znaczącą rolę, a o jej pielęgnowaniu dba psycholog sportowy. Szczególnie kiedy:

 • Czujesz, że nie kontrolujesz swojego stresu w ważnych dla siebie momentach w sporcie. Czasami jest zbyt wysoki i wpływa niekorzystnie na start w zawodach. Psycholog sportowy uczy skutecznych strategii radzenia sobie z nim.
 • Presja Cię czasami zwyczajnie przygniata. Nie potrafisz się w niej odnaleźć. Jak zrobić tak, żeby działać pomimo niej. Tego nauczysz się z psychologiem sportowym.
 • Brakuje Ci wiary we własne umiejętności. Czujesz lęk przed porażką lub przegraną. Nie ryzykujesz. Psycholog uczy użytecznych myśli o sobie, abyś czuł się dobrze w trakcie treningów i zawodów.
 • W głowie masz gonitwę myśli, która nie pozwala Ci się skupić, a dodatkowo paraliżuje twoje działanie. Z psychologiem sportowym uczysz się pomocnego dialogu wewnętrznego.
 • Targają Tobą różne targają. Od złości do smutku i trudno ci je opanować w wystarczającym stopniu. Psycholog sportowy uczy je rozpoznawać, akceptować i oddziaływać na nie, aby stały się wsparciem.
 • Ciągle chodzisz rozkojarzony lub wiele rzeczy cię rozprasza na treningach i zawodach. Psycholog uczy jak wejść w stan koncentracji i jak do niego powrócić po rozproszeniu się.
 • Nie radzisz sobie z błędami lub porażkami/przegranymi. Są dla ciebie sporym obciążeniem. Psycholog sportowy nauczy cię działania pomimo błędów.
 • Jest jakaś blokada w głowie, ale kompletnie nie wiesz o co chodzi i czym ona jest. Psycholog sportowy w oparciu o swoje doświadczenie pomoże ci ją zdefiniować i przepracować.
 • Chcesz się rozwijać ale czujesz, że bez samodzielnie nie pójdziesz już do przodu.

Jak wygląda sesja z psychologiem sportu w praktyce?

 1. Pitu Pitu
  Sesję zawsze zaczynamy od pitu pitu o pierdołach, aby się trochę rozkręcić. No ale przecież wiesz jak ważna jest rozgrzewka, prawda?
 2. „Powrót do przeszłości”
  Wrócimy do refleksji i wniosków z poprzedniej sesji oraz omówimy zadania domowe. Zrobiłeś?
 3. 3,2,1…. go, go, go
  Następnie przechodzimy właściwego tematu spotkania. Spodziewaj się tutaj pytań, ćwiczeń, rozmowy, eksperymentów dotyczących przepracowywanego wątku.

  Ustalimy cele i lecimyyyyy…

  Np. chcesz wzmocnić koncentrację w czasie zawodów. Zdefiniujemy rozpraszacze, rozpiszemy sposoby ich wyciszania lub ignorowania, a następnie poćwiczysz koncentrację poprzez trening układania kart.
 4. 5 minut do końca meczu
  Na koniec, podsumujemy przepracowane zagadnienia, wyznaczymy konkretne działania do osiągnięcia celów. Oczywiście dostaniesz zadanie domowe.

Jeżeli zainteresowała Cię współpraca z psychologiem sportowym, umów się na pierwszą bezpłatną sesję, gdzie sprawdzimy co mogę dla Ciebie zrobić i jak się czujemy w swoim towarzystwie. Możesz też zajrzeć do przewodnika po współpracy z psychologiem sportu.

Więcej o takiej współpracy możesz poczytać w poniższych wpisach:

Współpraca z psychologiem sportowym – jak to działa?
Czy to już czas na psychologa?
Czy sesje online z psychologiem są skuteczne?

Tagi

Znajdź mnie na social media

Komentarze wyłączone